wtorek, 22 września 2015

Naklejka na Walizkę

   Zostałam poproszona o nagłośnienie i zachęcenie do akcji ,,Naklejka na Walizkę,, - ponieważ pomysł bardzo mi się spodobał to chętnie pomogę - zapraszam do zapoznania się ze szczegółami akcji i oczywiście dołączenia do niej!


Na początek trochę historii:


   W roku 1886 menadżer Hotelu Savoy w San Remo we Włoszech wymyślił obklejanie walizek swoich gości niewielkim znaczkiem z nazwą hotelu. Pomysł przyjął się szybko i miał za zadanie reklamę hotelu oraz ułatwiał bagażowym na lotniskach transport bagażu do odpowiedniego hotelu.
Przez prawie sto lat hotele wręczały swym gościom naklejki i goście je zbierali i chętnie naklejali na swoje walizki ( lans towarzyszył nam od zawsze - a taka naklejka wyraźnie dawała znak, że ktoś był tu i tu i tam - więc na pewno podnosiła status podróżnika, szczególnie jak naklejki pochodziły z 5* hoteli :). Z czasem tradycja zaczęła zanikać, hotele inwestowały w nowsze reklamy w radiu, prasie a na końcu w Internecie. Na naszych strychach lub pchlich targach na pewno uda nam się znaleźć stare rozpadające się walizki naszych dziadków z takimi właśnie naklejkami nawet jeśli nie podróżowali po świecie a tylko po Polsce, bo nasze hotele również takie naklejki wręczały!

   Obecnie na wielu aukcjach na Allegro lub eBay'u mamy naprawdę spory wybór naklejek do kupienia ponieważ jest wielu kolekcjonerów tych właśnie malutkich reklam.

   Pomysłodawcą akcji jest krakowski sklep z upominkami Kufer Podróżnika, który w tym celu założył FP Naklejka na Walizkę i stara się wypromować pomysł na wznowienie tradycji z nalepkami wśród polskich hoteli. 

Dlaczego pomysł mi się spodobał? Po pierwsze dlatego, że jako blogerka stricte hotelowa odwiedzająca wiele hoteli nie tylko w Polsce, ale i zagranicą chętnie przywoziłabym taką małą pamiątkę. Po drugie i to ważniejsze moim zdaniem goście hotelowi lubią pamiątki oj lubią, a jak ich nie dostają to ... sami je sobie biorą niestety. Poczynając od z(a)bierania kosmetyków z pokoi, poprzez najczęściej kradzione ręczniki z logo hotelu, a kończąc na elementach wyposażenia pokoi. Być może jestem naiwna, ale być może taka naklejka choć trochę ograniczyło by te obecne  ,,pamiątki,, hotelowe. Po trzecie naklejka znów mogłaby pełnić rolę lansu :)

Tak więc jest akcja musi być reakcję - sprawa jest bardzo bardzo prosta!

Wystarczy jak za każdym razem kiedy będziecie nocować w hotelu, motelu, pensjonacie czy nawet hostelu zapytajcie w recepcji czy takie naklejki posiadają i dajcie nam znać! Im więcej pytań recepcja otrzyma tym większa szansa, że zareagują!


A o to kilka zabytkowych naklejek z polskich hoteli:
A na eBay'u znajdziemy takie o to naklejki: Aukcje

2 komentarze:

  1. Bardzo podobają mi się takie naklejki na walizkach. Niestety ciężko je przykleić na tych nowych, które są wykonane z materiału.

    OdpowiedzUsuń
  2. U nas już powrócił ten piękny zwyczaj! Zapraszamy do hotelu Stare Kino w centrum Łodzi po naklejki na walizkę! Przeczytaj więcej o tej tradycji : http://www.cinemahotel.pl/naklejka-na-walizke--pamiatka-ze-starego-kina

    OdpowiedzUsuń